+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
تهران۱۳۹۴/۰۳/۰۲
اذان صبح:۰۳:۱۳
طلوع آفتاب:۰۴:۵۴
اذان ظهر:۱۲:۰۱
غروب خورشید:۱۹:۰۸
اذان مغرب:۱۹:۲۹

 
ایشان همیشه قبل از تحویل سال، مقیّد بودند که 365 مرتبه دعای «یا مقلّب القلوب» را به‌طور کامل بخوانند و برای اینکه این دعاها، تا لحظۀ تحویل سال تمام شود، از یک ساعت قبل از اعلام عید، شروع می کردند و مشغول خواندن این دعای شریف بودند.
در آغازین روزهای نهضت امام خمینی(ره) که در جریان مخالفت با «لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی» شکل گرفت، یکی از اهداف اصلی برای مقابله با توطئه های رنگارنگ بیگانگان، که رژیم شاهنشاهی پهلوی مجری آن بود، ایجاد وحدت و همدلی در میان مراجع، علماء و روحانیون و طلاب، برپایه ی تحولات فکری و فرهنگی حوزه های علمیه بود.
از آنجا که تمامی حقوق مربوط به مالکیّت آثار معظم‌له، طبق مفاد وصیت‌نامۀ شرعی حضرت استاد، به فرزند ارشدشان جناب حجّۀ‌الاسلام والمسلمین حاج حسین‌آقای تهرانی منتقل شده و کلیۀ آثار باید زیر نظر ایشان و یکی از شاگردان فاضل ایشان جناب آقای دکتر اسماعیلی، به‌چاپ رسیده و منتشر گردد، به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام می‌گردد که آثار معظّم‌له صرفاً باید از طریق مؤسسه منتشر گردد و هرگونه استفاده از آن‌ها باید با کسب اجازه از مالک شرعی آثار باشد.
هم زمان با چهلمین روز درگذشت حضرت آیت الله العظمی حاج ‌آقا مجتبی تهرانی دو اثر جدید توسّط دفتر حفظ و نشر آثار معظم له منتشر گردید. اثر اوّل: «دفتر دل» نام اوّلین رساله از مجموعۀ شش جلدی رسائل بندگی است که به موضوع «قلب» در معارف اسلامی پرداخته و با نگاهی بدیع و جامع مسائل مرتبط با این مبحث را بررسی کرده است. این اثر متن پیاده شده و ویراستاری شده 29 جلسه سخنرانی حضرت استاد در ماه مبارک رمضان سال 1375 هـ ش بوده که بنا به اظهار نظر کارشناسان و محقّقان علوم اسلامی بحثی بسیار جامع و کاربردی است. آنچه بر اهمیت این اثر می افزاید، تأکیدات فراوان حضرت استاد در زمان حیاتشان بر انتشار این اثر بوده است. ان شاء الله مجموعه رسائل بندگی در آینده با موضوعات زیر ارائه خواهد شد؛ «رسالۀ دوم: حب به دنیا»، «رساله سوم: حب به خدا»، «رساله چهارم: شوق و انس به خدا»، «رساله پنجم: شهود و لقای خدا» و «رساله ششم: آداب خلوت با خدا» اثر دوم: «گذری بر زندگی حاج‌آقا مجتبی» مجموعه‌ای از خاطرات خانواده، دوستان و آشنایان حضرت حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
در پی ارتحال عالم عامل ربانی، حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی رحمه الله علیه، برخی از شاعران جوان و انقلابی عزیز ابیاتی را در وصف آن عارف وارسته و مرجع بزرگوار تقلید سروده‌اند که در اینجا از زحمات این عزیزان و تمامی کسانی که به هر شکلی نسبت به آن پیر سفرکرده ابراز ارادت نموده‌اند، تشکّر و قدردانی می‌شود. در ادامه برخی از این اشعار که به دفتر حفظ و نشر آثار معظم‌له ارسال شده است آمده است.
العلماء باقون ما بقی الدهر به اطّلاع می‌رساند، به مناسبت چهلمین روز رحلت عالم عامل ربّانی، فقیه و مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی مجلس ختمی از سوی بیت معظم له در روز چهارشنبه 25 بهمن از ساعت 30/9 الی 30/11 صبح در مسجد جامع بازار تهران (مخصوص برادران) و در همان روز از ساعت 30/16 الی 18 بعد از ظهر در محلّ جلسات اخلاق به آدرس خ ایران، بن بست ملکی (مخصوص خواهران) برقرار می‌باشد.  
برای شناخت کارنامه‌ی علمی و عملی حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(ره) می‌توان سیری در اوضاع فکری فرهنگی و سیاست حاکمیت رژیم پهلوی از دهه 1320 – خاصه 1340 با آغاز نهضت امام خمینی (ره) داشت. آن چه می‌آید نگاهی اجمالی به زندگی ایشان است،چه زمان برای تدوین آن کوتاه، فرصت برای بازنگری و تکمیل نبود. لذا پیشاپیش نگاشته صاحب قلم را بدیده اغماض باید نگریست.
مرکز بررسی اسناد تاریخی با بررسی اسناد منتشر شده ساواک و مراجعه به منابع تاریخی، اقدام به نشر اسنادی از اقدامات انقلابی حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی نموده است که گوشه ای از زوایای مخفی و انقلابی معظم له را روشن می سازد.
بارگذاری صوت جلسات اخلاق
1391/10/27 ه.ش -  0 0 ه.ق
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(رحمۀ الله علیه) کلیه فایل های صوتی معظم له را از ابتدای مباحث اخلاق، تا پایان سال1367 در بخش اخلاق و معارف اسلامی بارگزاری کرد تا همگان بتوانند از این مجموعه نفیس بهره مند شوند.
بسم الله الرحمن الرحیم
العلماء باقون ما بقی الدهر
ارتحال فقیه عارف، مجاهد سالک و عالم ربّانی حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی (قدّس الله نفسه الزکیّه) مصیبتی سنگین و ثلمه‌ای جبران ناشدنی بر پیکره‌ جامعه اسلامی بود که امید است فضل و رحمت بی انتهای خداوند تبارک و تعالی، تحمل آن را بر همه ما ممکن و آسان گرداند. ضمن تسلیت مجدد این غم بزرگ، برخود لازم می‌دانیم از محضر رهبر فرزانه و بزرگوار انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید، رؤسای مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، علماء، فضلاء و طلاب حوزه‌های علمیه، رؤسای قوا و دیگر مقامات کشوری و لشکری، رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها و تشکل‌های مختلف دانشجویی، صدا و سیما، مطبوعات و دیگر رسانه‌ها و خبرنگاران، فرماندهان و پرسنل نیروهای مسلح بویژه نیروهای خدوم انتظامی، شهرداری تهران، اصناف، بازاریان و کسبه محترم، هیئات مذهبی و دیگر نهادها،‌ کادر پزشکی و پرسنل خدوم و زحمتکش مؤسسه پژوهشی و تحقیقاتی رویان، بیمارستان‌های دی، امام خمینی (ره)، تهران و همه سروران معظم و یکایک مؤمنین بزرگواری که در تجلیل و تکریم این عالم عامل ربانی به هر شکلی اهتمام ورزیده‌اند صمیمانه تقدیر و سپاسگزاری نمائیم. ضمناً در پاسخ به مراجعات مکرر متدینین، مقلدین و ارادتمندان آن مرجع راحل به اطلاع می‌رساند که با استمداد از عنایات الهی، آثار مکتوب، صوتی و تصویری معظم له توسط مؤسسه مصابیح الهدی (دفتر حفظ و نشر آثار معظم له) به تدریج در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت اما بنا به دستور خود آن بزرگوار دفتر مرجعیت پس از رحلت معظم له تعطیل و از پذیرش وجوهات شرعیه معذور است. انشاء ‌الله مؤمنین محترم به وظیفه خود بر اساس تکلیف دینی عمل خواهند کرد. قابل ذکر است تنها خاطرات وآثاری از ایشان مورد تأیید می‌باشد که توسط دفتر حفظ و نشر آثار معظم له منتشر شده یا به تأیید این دفتر رسیده باشد.
 بیت حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی (ره)  
به اطّلاع عموم مؤمنین می‌رساند مؤسسۀ پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی به عنوان دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(رحمۀ الله علیه) اقدام به جمع آوری خاطرات، نکات آموزندۀ و مستند سازی آن‌ها از مؤمنین و شاگردان استاد نموده است و از کلیه علاقمنداندعوت به عمل می‌آورد که برای غنی سازی این اثر گران‌سنگ، با مؤسسۀ معظم‌له همکاری نمایند تا یک اثر وزین و مستند در این رابطه منتشر گردد.