+++++++++++++ متن پیام تسلیت مراجع، علما و شخصیتها - mojtabatehrani.ir
تهران۱۳۹۸/۰۲/۰۵
اذان صبح:۰۳:۴۹
طلوع آفتاب:۰۵:۲۰
اذان ظهر:۱۲:۰۲
غروب خورشید:۱۸:۴۵
اذان مغرب:۱۹:۰۵

متن پیام تسلیت مراجع، علما و شخصیتها

پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون
ارتحال عالم ربانی، استاد بزرگ حوزه‌ی علمیه‌ی تهران، حضرت آیت الله آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی رحمة‌الله علیه موجب تأثر و تأسف گردید.
آن عالم بزرگوار از مفاخر حوزه‌ی علمیه قم بودند و سال‌ها در حوزه‌ی علمیه‌ی تهران کرسی تدریس دروس خارج را برعهده‌ داشتند و طلاب فاضل و عالی از ایشان استفاده‌‌های فراوان ‌نمود‌ند و از طرفی استاد و مربی اخلاق برای نفوس مستعده‌ و جوانان متدین بوده و سال‌ها در نشر و ترویج معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام بسیار موفق بودند.
این ضایعه‌ی مؤلمه را به حضرات علمای اعلام و حوزه‌ی علمیه تهران و برادر بزرگوارشان حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان روحانی و فاضل و بیوت محترم وابسته تسلیت می‌گویم.
غفران و رحمت واسعه‌ی الهی را برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان محترم را ازخداوند متعال مسألت دارم.
19 صفر 1434
لطف الله صافی

 

پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
اسمه تعالی
فقدان اسفناک عالم ربانی حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی( قدس سره) موجب تاثر شدید گردید.
این عالم بزرگ در طول عمر پر برکت خود خدمات فراوانی به جهان اسلام و عالم تشیع نمود و همواره منادی اخلاق و تقوا بود و شاگردان بسیاری در محضر ایشان پرورش یافتند.
این ضایعه را به جامعه روحانیت و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) و بالخصوص به خاندان محترم ایشان تسلیت عرض می کنم.
شادی روح آن فقید سعید و صبر و اجر جزیل برای بازماندگان آن مرحوم را از خداوند متعال خواهانم.
ناصر مکارم شیرازی
13/10/1391
مطابق با 19 صفر 1434
 

پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی
حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، ارتحال عالم ربانی آیت الله مجتبی تهرانی را تسلیت گفت.
این مرجع تقلید در پیام تسلیت خود با تجلیل از خدمات آیت الله تهرانی تاکید کرد: ایشان منشا خدمات فراوانی برای حوزه های علمیه بودند و شاگردان بسیاری را تربیت کردند.
حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان پیام تسلیت خود این ضایعه را به حوزه های علمیه، برادر آیت الله مجتبی تهرانی، آقازادگان و بیت مکرم وی تسلیت گفت و برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت کرد.
 

پیام تسلیت آیت الله العظمی علوی گرگانی
باسمه تعالی
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شئ
خبر ارتحال ملکوتی فقیه عالیقدرو استاد اخلاق حضرت آیة الله العظمی آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی (طاب ثراه) موجب تأثر و تألم گردید این فقیه بلند پایه عمر شریف خود را در تربیت شاگردانی با اخلاق و عالم صرف نمودند و در تمامی زوایای مسائل کشوری موضع گیری های خدا پسندانه داشتند. اینجانب ارتحال این فقیه بزرگوار را به اخوی گرامی ایشان حضرت آیة الله آقای حاج شیخ مرتضی و آقا زادگان ایشان حجج اسلام آقای حاج شیخ حسین و حاج شیخ علی تهرانی ،حوزات علمیه و مراجع عظام تقلید و بالاخص مقام معظم رهبری و مردم متدین و شریف تهران بزرگ و تمامی دوستداران و مقلدین ایشان و بیت معظم و معزز آن فقید سعید تسلیت گفته، علو درجات ایشان را از خداوندمتعال مسئلت می نمایم.
19/صفرالمظفر/1391


پیام تسلیت آیت الله العظمی مظاهری
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ
خبر ارتحال أسفناک فقیه اخلاقی و پارسا حضرت آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی موجب اندوه و تأثر فراوان است، ایشان یکی از شاگردان مبّرز و اصحاب عالی‌قدر امام راحل عظیم الشان بودند، همانند آن امام عزیز هم در عرصه فقه و فقاهت و تربیت شاگردان فاضل و هم در عرصه اخلاق و تهذیب نفوس، به ویژه در مرکز ایران پیشتاز و برخوردار از جایگاهی بسیار والا و برجسته بودند از این رو رحلت ایشان، بی شک فاجعه‌ای سنگین برای حوزه های علمیه خصوصاً حوزه علمیه تهران و نیز مصیبتی بزرگ برای و ارادتمندان آن بزرگوار است که سال‌های متمادی از تعالیم سازنده و آگاهی بخش ایشان بهره‌مند می‌گشتند و نفوس خود را در سایه کلام اخلاقی نافذ و عمل صالح آن عالم عامل، تربیت و تهذیب می‌نمودند.
اینجانب به پیشگاه حضرت بقیةالله الأعظم و به همه خاندان و بازماندگان مُصاب، خصوصاً به برادر مکرم ایشان، حضرت آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان محترم و بیت شریف و همه شاگردان و ارادتمندان آن فقیه جلیل‌القدر، صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند تعالی مسألت می‌کنم تا مصیبت فقدان ایشان را به لطف عمیم خود جبران فرماید و روح پر فتوح این استاد برجسته فقه اخلاق در نزد متعالی فرماید.
حسین المظاهری
19صفرالمظفر/1432


پیام تسلیت حضرت آیت الله مهدوی کنی
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه
در آستانه اربعین ابی عبدالله الحسین علیه السلام
رحلت جناب آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی(ره)
را به ساحت قدسی ولی الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه شیعه خصوصا قم و تهران، شاگردان آن فقیه عالی قدر و بیت شریف و اخوی معظمشان جنابب آیت الله حاج شیخ مرتضی تهرانی تسلیت گفته و از عموم مومنین برای شرکت در تشییع جنازه این عالم ربانی از مدرسه عالی شهید مطهری در روز اربعین دعوت بعمل می آید.
محمدرضا مهدوی کنی
جامعه روحانیت مبارز
 

پیام تسلیت آیت الله هاشمی رفسنجانی
«انالله و اناالیه راجعون»

ارتحال عالم ربّانی، مجاهد فقیه، استاد بزرگ اخلاق، حضرت آیت‌الله‌العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی ضایعه‌ای بزرگ برای عالم شیعه و به‌ویژه ملت مسلمان ایران است.

آن عالم فقید که از شاگردان مبرز مکتب فقهی، فلسفی، اصولی، اخلاق و عرفان حضرت امام خمینی(ره) و حضرات آیات اعظام بروجردی(ره) و گلپایگانی(ره) به شمار می‌رفت، خود نیز منشاء تربیت و آموزش چهره‌های انقلابی مؤمن و متدین بسیاری گردید.

ایشان سالیان سال، عمر پربرکت خویش را مصروف تدریس عمومی اخلاق و معارف اسلامی و معصومین(ع) به تشنگان معرفت الهی در قبل و بعد از انقلاب و هدایت و تربیت نفوس مستعد نسل جوان و انقلابی نمودند.

ارتحال آن عالم ربّانی را در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی که اندوهی ژرف در دل همه هموطنان و شیعیان جهان پدید آورد، به علمای اعلام و حوزه‌های علمیه، شاگردان، طلاب، دوستداران و به‌ویژه فرزندان و اعضای محترم بیت آن عالم فقید تسلیت می‌گویم.

از درگاه خداوند متعال برای آن عالم وارسته و تربیت‌یافته خاندان علم و شهادت علوّ درجات و برای برادر بزرگوارشان حضرت آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان فاضل و روحانی و بازماندگان محترم صبر و شکیبایی مسألت دارم.

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام


 

پیام تسلیت آیت الله شیخ حسن صانعی
انالله و انا الیه راجعون
ارتحال ملکوتی مجاهد وارسته، عارف و فقیه بزرگوار حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی اعلی الله مقامه را که فیوضات کاملی در طول سالیان دراز بنیانگذار جمهوری اسلامی علما " و عملا" کسب و به درجات عالی معنوی واصل شده بودند و اینجانب بیش از چهل سال به همه خصوصیات و زوایای علمی و اخلاقی او واقف بودم، به فرزندان فاضل و محترم و خاندان معظم تسلیت عرض می‌کنم و از عموم خانواده‌های شهدا تکریم و بزرگداشت مقام عالی آن بزرگوار را خواستارم.
حسن صانعی
نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست بنیاد 15 خردادپیام تسلیت آیت الله محفوظی
بيت مكرم حضرت آيت الله شيخ مجتبي تهراني (ره)
ارتحال عالم رباني و استاد اخلاق حضرت آيت الله حاج شيخ مجتبي تهراني رحمة الله عليه موجب تأثر و تألم شديد اينجانب گرديد.
ايشان مظهر عشق و ارادت به خاندان عصمت و طهارت بود كه عمر شريف خويش را در تربيت شيفتگان علم و معرفت سپري كرد.
عالمي كه علم و عمل را توأمان داشت و با اخلاق و رفتار و ورع، تشنگان حقيقي را سيراب مي‌كرد.
اين مصيبت را به همه بازماندگان خصوصا آقازادگان محترم و خاندان شريف ايشان تسليت عرض نموده و از خداوند قادر متعال براي روح آن‌مرحوم علو درجات و براي بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل مسئلت مي‌نمايم.
عاشَ سعيداً وَ ماتَ سعيداً حَشره الله مَع مواليه صَلواتُ الله عَليهِم


پیام تسلیت آیت الله واعظ طبسی
«انا لله و انا الیه راجعون»
با نهایت تأسف و تأثر ارتحال عالم ربانی، فقیه عالی قدر، استاد و اسوه اخلاق، حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی (اعلی الله مقامه) را که از مفاخر و اساطین و سرمایه های گران سنگ حوزه های علمیه و حاصل عمر پرثمرش پرورش و تربیت شاگردانی عالم، فاضل و برجسته و جوانانی مهذب، مؤمن و انقلابی بود و فقدان ایشان ضایعه ای بس بزرگ برای جامعه اسلامی محسوب می شود، به محضر مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری مدّ ظله العالی، حوزه های علمیه، آقایان مراجع و علمای اعلام، بیت شریف و به ویژه اخوی ارجمند و مکرم و فرزندان معززشان تسلیت عرض می کنم.
در جوار مضجع مطهر حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیة و الثناء از درگاه خداوند متعال، رحمت و علوّ درجات را برای آن فقید سعید مسألت می نمایم./932/د102/ب


پیام تسلیت آيت الله  حسيني زنجاني
بسم الله الرحمن الرحيم
ارتحال فقيه اخلاقي آيت الله آقاي آقا مجتبي تهراني(رحمه الله عليه) را ،كه ملجاء جوانان تشنه اخلاق و معارف ديني در تهران بودند،به حوزه هاي علميه ،شاگردان،علاقمندان و خانواده معزز ايشان تسليت عرض مي¬كنم و  براي آن عالم بزرگوار از درگاه خداوند متعال علو درجات مسئلت دارم.
19 صفر 1434
مشهد مقدس
محمدعزالدين الحسيني الزنجاني


پیام تسلیت آیت الله مقتدایی
ارتحال عالم جلیل‌القدر و والامقام حضرت آیت‌الله حاج شیخ مجتبی تهرانی‌(ره) که از یاران دیرین و واقعی حضرت امام راحل‌(ره) و از مدافعین و حامیان مقام معظم رهبری بود، موجب تاثر و تالم شدید اینجانب گردید.
این عالم ربانی عمر شریف خود را صرف خدمت به حوزه‌های علمیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده و از طرفی استاد و مربی اخلاق برای طلاب و مردم متدین بود و سال‌ها در نشر و ترویج معارف نورانی اهل‌بیت‌(ع) بسیار موفق عمل کرده است.
فقدان این عالم فقید ضایعه بزرگی برای حوزه‌های علمیه و انقلاب اسلامی است.
 

پیام تسلیت آیت الله مبشر کاشانی
انا لله و انا الیه راجعون
و النجم اذا هوی 
ارتحال عالم ربانی ، استاد اخلاق و معرفت ، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی ( ره ) موجب تاثر و تالم خاطر گردید. فقدان اینگونه فرهیختگان خسارتی جبران ناپذیر برای حوزه های علمیه بلکه جهان اسلام است. افول این ستاره درخشان ، فضای علمی و معنوی تهران را تاریک و قلوب مومنین را محزون و مغموم نمود.
اینجانب رحلت این شخصیت برجسته علم و تقوا را به ساحت مقدس حضرت بقیه الله الاعظم ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) و به رهبر معظم انقلاب ، علمای اعلام ، حوزه های علمیه ، عموم شیعیان و ارادتمندان آن مرحوم ، بخصوص بازماندگان بیت معظم ایشان تسلیت می گویم و علو درجات این عالم ربانی را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.
قم المقدسه خلیل مبشر کاشانی     

پیام تسلیت حجه الاسلام باریک بین
پیام تسلیت به مناسبت رحلت عالم ربانی و معلم اخلاق حضرت آیت الله جناب حاج آقامجتبی تهرانی(قدس سره الشریف)اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء رحلت عالم ربانی و معلم اخلاق حضرت آیت الله جناب حاج آقا مجتبی تهرانی(قدس سره الشریف) را به محضر مبارک حضرت بقیه الله الاعظم؛ مقام معظم رهبری؛ بیت معزز به ویژه فرزندان گرامی ایشان تسلیت عرض نموده و علو درجات آن عزیز سفرکرده به جوار رحمت الهی را از درگاه حضرت احدیت مسئلت دارم.
هادی باریک بین
نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه قزوین و عضو مجلس خبرگان رهبری     


پیام تسلیت حجه الاسلام حاج علی اکبری
بسم الله الرحمن الرحیم

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شی

در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و ایام تجدید حزن و اندوه مؤمنان و شیعیان، روح بلند و عرشی عالم مجاهد، عارف و اصل، معلم بزرگ اخلاق و پارسایی حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی به ملکوت اعلا پیوست و قلوب اهل ایمان به ویژه ارادتمندان و شاگردان آن فقیه عالی مقام را بیش از پیش داغدار کرد.

ایشان از شاگردان برجسته‌ی امام خمینی(ره) بود که تأثیر اندیشه‌ی رفیع فقهی و عرفانی آن راحل فرزانه در مجلس پرفیض درس و محفل انسان‌ساز اخلاق و آثار قلمی این استاد عالیقدر بیش از هر چیز جلوه می‌کرد. حضور فعال آن عزیز سفر کرده در نهضت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی و پس از آن همراهی همه جانبه‌اش با مقام معظم رهبری از جمله ویژگی‌های ممتاز ایشان بود.

محفل درس آن اسوه‌ی اخلاق و تربیت چشمه‌ی جوشان برکت و فیض معنوی بود که هر هفته جان خسته‌ی صدها جوان مؤمن و متدین و انقلابی و ایثارگر از زلال آن بهره‌مند و سیراب می‌شد.

جلسات بی‌نظیر آن رادمرد فقاهت و اخلاق در مسجد جامع تهران در ایام ماه مبارک رمضان به ویژه در شبهای قدر و نیز ایام محرم و صفر، کانون و محور جذب و سلوک معنوی دهها هزار زن و مرد مؤمن و علاقمند به اهل بیت عصمت و طهارت سلام ا... علیهم اجمعین بود.

آن بزرگوار مفاخر برجسته و ماندگار علماء و ائمه‌ی جماعات ام القرای جهان اسلام است که ثمرات بیش از نیم قرن خدمات علیم، تربیتی، فکری و معنوی او در تربیت قلوب و تهذیب نفوس تا سالیان متمادی باقی خواهد ماند و آثار برجسته آن فقیه اخلاقی گنجینه‌ی بی‌نظیری از معارف اخلاقی و تربیت دینی است که راهگشای شیفتگان معنویت و سلوک خواهد بود.

اینجانب ضایعه مولمه و اندوهبار رحلت آن عالم عامل و معلم بزرگ اخلاق را به پیشگاه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و مقام معظم رهبری، بیت مکرم ایشان و روحانیت معظم و ائمه‌ی محترم جماعات استان تهران و عموم مردم مؤمن و انقلابی تهران به ویژه شاگردان و علاقمندان آن مرجع عالیقدر تسلیت عرض می‌نمایم و از درگاه خداوند متعال، رحمت واسعه‌ی الهی و علو درجات، برای آن عالم ربانی خواستارم.

بی‌تردید شرکت در مراسم تشییع پیکر مطهر آن عبد صالح خدا و حضور فعال ائمه‌ی محترم و معزز جماعات مساجد و عموم مردم قدرشناس و مؤمن تهران، مصداق بارز تعظیم شعائر الهی خواهد بود.

محمد جواد حاج علی اکبری

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزانپیام تسلیت حجه الاسلام ناصری
انا لله و انا الیه راجعون
خبر ارتحال فقیه و عالم جلیل القدر حضرت آیت الله العظمی آقای حاح شیخ مجتبی تهرانی، استاد اخلاق و مبارز انقلابی در شب اربعین، قلب شیعیان را جریحه دار کرد و موجب تأثر و تألم گردید.
اینجانب این ضایعه اسفناک را به محضر امام عصر(عج) و مقام معظم رهبری مدظله العالی و بیت مکرم و دوستداران ایشان به خصوص مردم عزیز و ولایتمدار، تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن عالم وارسته و ربانی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و شاگردان وی صبر و شکیبایی از درگاه خداوند متعال مسألت دارم.
"سایه مقام معظم رهبری مستدام باد"
و من الله التوفیق
محمدرضا ناصری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد


پیام تسلیت حجه الاسلام قربانی
اذا مات العالم ، ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیئ
اگر عالمی ز دنیا برود، چنان ثلمه ای ایجاد می شود که هیچ گاه جبران نخواهد شد.
رحلت جانگداز عالم ربانی، فقیه صمدانی، مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی جهان اسلام را داغدار کرد.
بدینوسیله مؤلمه وارده را به ساحت مقدس آقا امام زمان(عج)، مقام عظمای ولایت، مراجع عظیم الشان، شاگردان آن عزیز سفرکرده و بیت معظم له تسلیت عرض می نمایم.
زین العابدین قربانی
نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت

 
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر ارتحال حضرت آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی (رحمت‌الله علیه) موجب تاسف و تاثر شد.
ایشان از مفاخر حوزه علمیه قم و جزء شاگردان مبرز مکتب فقهی، اصولی، فلسفی، اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره) بوده و عمر پر برکت خود را صرف نشر معارف اهل بیت‌(ع) سپری کرد که با مباحث علمی بویژه فقه و اصول نقش مؤثری در پرورش طلاب و مدیریت حوزه‌های علمیه تهران داشته و با برگزاری دروس اخلاقی برای جوانان متدین بسیار موفق بوده است.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت آن عالم ربانی را به محضر حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، به خصوص حوزه علمیه تهران، حضرت آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی و بیت شریف آن مرحوم تسلیت عرض کرده و علو درجات آن مرحوم را از خداوند منان خواستار است.


 

پیام تسلیت دکتر احمدی نژاد
انا لله و انا الیه راجعون
فقدان عالم و عارف وارسته و ربانی حضرت آیت الله آقا مجتبی کلهر تهرانی که از علمای شجاع و انقلابی و مبارزین نهضت اسلامی بوده و از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی همواره در تمامی صحنه های حساس انقلاب حضور فعال و مؤثر داشته ، ثلمه ای جبران ناپذیر و ضایعه ای بزرگ است.
ارتحال این مرجع تقلید عالیقدر که عمر با برکت خویش را در مسیر مجاهده و تهذیب نفس سپری نموده و سالیان متمادی حوزه های علمیه و طلاب علوم دینی از وجود ایشان بهره مند بودند را به پیشگاه امام عصر (عج) و رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه ، تمامی ارادتمندان و عموم ملت شریف ایران تسلیت می گویم و در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان از خداوند متعال مسئلت دارم که روح پرفتوح ایشان را با امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا محشور نماید.
محمود احمدی نژاد
رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

پیام تسلیت آیت الله لاریجانی
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لا یسدها شیء
ارتحال عالم ملکوتی، فقیه وارسته، مرجع عالیقدر تشیع و استاد معزز و مسلم اخلاق، "حضرت آیت‌الله العظمی آقامجتبی تهرانی" که عمر پربرکت خویش را در راه تهذیب نفس، تحکیم مبانی تشیع و ترویج اخلاق و تعالیم اسلامی سپری کرد، موجب تاسف و تاثر اینجانب شد. این ضایعه مولمه را به محضر حضرت ولی‌عصر (عج)، مقام معظم رهبری (مد‌ظله العالی)، مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه و همه مسلمانان تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و برای خانواده محترم صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارد.
صادق آملی لاریجانی

 

پیام تسلیت دکتر لاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم
ارتحال حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مرجع عالیقدر شیعه و استاد برجسته اخلاق پس از مدت ها تحمل رنج و بیماری، ضایعه ای بزرگ برای عالم شیعه و موجب تأسف و تأثر گردید.
آن عالم وارسته و عبد صالح خداوند تربیت یافته بیت تدین و معرفت و در خانواده ای روحانی و دین مدار رشد و تعالی پیدا کردند و طبق رسم تمامی خاندان های علم و هدایت تحصیل در علوم دینی و حوزوی را از همان دوران کودکی آغاز کرد و در امر کسب معلومات معنوی و دینی جدیت فوق العاده ای داشتند.
آیت الله مجتبی تهرانی با اهتمام فراوان و پشتکار، دروس حوزوی را در محضر علمای برجسته و بزرگی همچون حضرت امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی بروجردی، آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم علامه طباطبایی فرا گرفتند که این امر در شکل گیری و ارتقاء جایگاه رفیع علمی و معنوی و مذهبی ایشان بسیار مؤثر و تأثیرگذار بود. بطوریکه با همین نبوغ و استعداد فکری که از خود نشان دادند در همان جوانی به درجه رفیع اجتهاد رسیدند. ایشان همچنین دارای محبوبیت و مقبولیت فراوانی در نزد استاد خویش یعنی بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند و طی چندین سال متمادی از مشرب اخلاقی و عرفانی آن عارف کامل بهره های بیشماری بردند.

ایشان نقش ممتازی در راهنمایی و راهبرد مجاهدان انقلابی دوران ستم شاهی و سال های مبارزه داشتند و برخی اقداماتشان منحصر به فرد و سرنوشت ساز بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تحت زعامت حضرت امام خمینی اصرار بر گمنامی و ناشناخته بودن داشتند و از قبول مسئولیت های آشکار کنار کشیدند و با عشق و علاقه به نشر و گسترش علوم دینی و اخلاقی و تربیت شیفتگان مذهب تشیع پرداختند. بگونه ای که جلسات درس خارج و اخلاق ایشان مورد استقبال فراوان طلاب و فضلا قرار داشت.

تقارن ارتحال آن روحانی جلیل القدر با ایام عزاداری و سوگ اربعین حسینی نشان از روح بلند معنوی و ارادات ایشان به خاندان عصمت و طهارت دارد و بدون شک فقدان ایشان ضایعه بزرگ و جبران ناپذیری برای مرجعیت و عالم تشیع می باشد.

اینجانب از سوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تعزیت و تسلیت این مصیبت به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه سراسر کشور، ملت شریف ایران و بیت معزز و مکرم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، برای روح بلند آن عالم ربانی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و شاگردان وی صبر و شکیبایی از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم.
علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی


پیام تسلیت دکتر ولایتی
انا لله و انا الیه راجعون
ارتحال فقیه و عالم جلیل‎القدر حضرت آیة الله العظمی آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی که از اساتید مبرز اخلاق حوزه‎های علمیه و از مبارزین پیشگام در نهضت بیداری اسلامی بوده، ضایعه‎ای عظیم و جبران‎ناپذیر بر پیکره امت اسلامی، حوزه‎های علمیه و مردمی که از برکات وجودی معنوی ایشان بهره می‎جستند، می‎باشد.
اینجانب فقدان این عالم جلیل‎القدر که حقاً ضایعه‎ای جبران‎ناپذیر و بزرگ است را به محضر حضرت ولی عصر(عجل‎الله‎تعالی‎فرجه‎الشریف) و حضرت آیت‎الله‎العظمی خامنه‎ای، مقام معظم رهبری و امّت اسلامی و ملت شریف ایران تسلیت عرض می‎نمایم. از خداوند منان برای ایشان علو درجات و برای بیت مکرمشان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی
علی اکبر ولایتی
13/12/91
 

پیام تسلیت حجه الاسلام و المسلمین دکتر خاموشی
ضایعه مولمه ارتحال مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی رحمت‌الله‌علیه که سالیان پربرکت عمر شریفشان در اکتساب علم، تقوا، ورع و خدمت به اسلام، انقلاب و مکتب امام صادق(ع) صرف شد، مصیبتی جانفرساست. امروز، ایران اسلامی، با فقدان این عالم عالیقدر در ماتم یکی از شایستگان خود رخت عزا پوشید و انقلاب اسلامی در عزیمت شکوهمند خود به سمت قله‌های عزت و افتخار، فقدان یاوری مخلص و خدوم را به سوگ نشست.
ایشان یکی از یاران صدیق این انقلاب و سرچشمة خیر و برکت برای آن بود و در طول سالیان متمادی خدمتشان منشأ برکات ارزنده‌ای به مکتب اسلام و ترویج علوم آل محمد(ص) گردید که آثار آن قطعاً به‌عنوان باقیات صالحات موجبات تعالی روزافزون روح بلند آن بزرگوار خواهد بود.
اینجانب این مصیبت جانکاه را به حضرت ولی‌عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مردم دینمدار ایران اسلامی، حوزه‌های علمیه و خصوصاً شاگردان آن استاد فقید و همچنین به بیت مکرّم و داغدار آن بزرگوار تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم روح آن عزیز را در درجات رفیع مقام قربش جای داده و بر بازماندگانش صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید.
پيام تسليت محمدرضا رحيمي 

بسم الله الرحمن الرحيم

انالله و انا اليه راجعون

رحلت فقيه مجاهد و انقلابي حضرت آيت الله آقا مجتبي تهراني موجب تاثر و تالم شديد اينجانب گرديد.

اين عالم عاليقدر از مراجع عظام تقليد و از شاگردان مبرّز مکتب فقهي، اصولي، فلسفي، اخلاقي و عرفاني امام خميني(رضوان‌‌الله‌‌تعالي‌‌عليه) بود که بيش از 30 سال کرسي دروس اسلامي ايشان در حوزه‌ علميه‌‌ تهران، طلاب و فضلاي اُمّ‌‌القراي جهان اسلام را سيراب ساخت و در سراسر عمر با بركت خويش منشاء بركات فراواني براي نظام جمهوري اسلامي بودند.

فقدان اين روحاني جليل الشان ضايعه بزرگي براي حوزه هاي علميه بوده و خدمات ايشان در عرصه هاي مختلف سياسي ،علمي و معنوي، هرگز از يادها فراموش نخواهد شد.

اينجانب اين اندوه بزرگ را به پيشگاه حضرت بقيه الله الاعظم(عج)، رهبر معظم انقلاب ، حوزه هاي علميه و ملت بزرگوار ايران و بيت شريف ايشان تسليت عرض نموده و از پيشگاه خدواند متعال براي آن معلم اخلاق و اسوه علم و فضيلت، رحمت و علوّ مقام و براي بازماندگان اجر و شكيبايي مسئلت دارم.

محمدرضا رحيميپیام تسلیت حمیدرضا حاجی بابایی
با کمال تأسف خبر درگذشت عالم ربانی و مجاهد نستوه «حضرت آیت‌الله مجتبی تهرانی» که عمر گرانقدر خویش را صرف تربیت شاگردانی فاضل و ترویج دین مبین اسلام کرد، دریافت و باعث حزن و اندوه فراوان اینجانب شد.
لذا بر خود لازم می‌دانم درگذشت این معلم گرانقدر و عالم مجاهد ربانی را به مقام معظم رهبری، روحانیت مبارز، طلاب حوزه‌های علمیه و مردم شریف ایران اسلامی و همچنین فرهنگیان و دانش‌آموزان تسلیت گفته، علو درجات و غفران الهی برای آن مرحوم و شکیبایی برای بیت معزز آن عالم جلیل القدر از درگاه ایزد منان مسألت کنم.


پیام تسلیت دكتر سلطانخواه
اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء
ارتحال عالم ربانی، فقیه عالیقدر و عارف روشن ضمیر، مرحوم حضرت آیت الله العظمی آقامجتبی تهرانی را كه از برجستگان مراجع تقلید معاصر به شمار می‌رفتند، معلم بزرگ اخلاق و عرفان، سرچشمه فیوضات معنوی بی پایان نیز بودند را به پیشگاه حضرت بقیه الله ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، علمای اعلام و مراجع تقلید و به ویژه به خاندان مكرم و اخوان و آقازاده ارجمند ایشان تسلیت عرض می نماید.
به یقین بركات نفس زكیه ایشان و وجود عالمان تربیت شده در محضر و مدرس وی در تهران، تداوم حركت علمی پر بركتش را تضمین خواهد كرد.
از خداوند بزرگ برای این مرجع عالیقدر علو درجات و تنعم جاودان برای خانواده محترم و شاگردان و ارادتمندان ایشان صبر جمیل مسئلت دارد.
نسرین سلطانخواه
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان


پیام تسلیت حجه الاسلام میرتاج‌الدینی
بسمه تعالی
اذا مات المومن الفقیه ثلم فی‌الاسلام ثلمه الا یسدها شی‌ء
ارتحال عالم مجاهد ربانی حضرت آیة‌الله شیخ مجتبی تهرانی رضوان‌‌الله علیه را به محضر حضرت بقیه‌الله الاعظم «عج‌الله فرجه‌الشریف»، رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله» و مراجع عالیقدر عالم تشیع و روحانیت معظم و حوزه‌های علمیه و مردم بزرگوار ایران بخصوص مردم عزیز تهران و بیت شریف آن فقیه وارسته تسلیت می‌گویم.
این عالم ربانی الگوی شایسته‌ای از زهد و تقوا برای جامعه اسلامی بوده و عمر شریف خود را در راه تربیت معنوی و اخلاقی و علمی شیفتگان علوم اسلامی و تشنگان معارف زلال مکتب اهل بیت علیهم السلام سپری کردند؛ از خداوند سبحان برای همه علاقه‌‌مندان و بازماندگان بیت شریف صبر جمیل و اجر جزیل و برای آن عالم فقید ربانی علو درجات و رحمت واسعه الهی طلب می‌نمایم.

 

پیام تسلیت سیدشهاب الدین صدر
انالله و اناالیه راجعون
خبر درگذشت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی ، مرجع تقلید گرانقدر، استاد اخلاق و شاگرد برجسته حضرت امام خمینی (ره) موجب تألم و تاثر شیعیان جهان بخصوص شاگردان و دلبستگان ایشان در بین مردم شریف ایران بویژه مردم تهران گردید.
سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، به نمایندگی از جامعه پزشکی کشور، فقدان این عالم بزرگوار را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (عج )، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مقلدان ایشان و عموم شیعیان جهان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم که همزمان با ایام سوگواری اربعین حسینی به دیدار حق شتافتند، علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر را مسألت می نماید.


پیام تسلیت حجه الاسلام سیدحسن خمینی
بسمه تعالی
انالله و انا الیه راجعون
درگذشت عالم ربانی حضرت آیت الله آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی طاب ثراه که عمر گرانقدر خویش را در بسط فرهنگ ناب پیامبر(ص) و اهل بیت عظیم الشأنش(ع) سپری نمودند ضایعه ای بر پیکر حوزه های علمیه است، این فقیه معظم همواره در خدمت امام خمینی و آرمان های ایشان استوار ماند و در فراز و فرودهای دنیا از استقامت و حق طلبی و عدالت خواهی باز نایستاد.

سابقه طولانی ارادت ایشان به امام و محبت متقابل امام نسبت به آن مرحوم؛ از روزهای همراهی و رفاقت ایشان با مرحوم آیت الله حاج سید مصطفی خمینی و همچنین تلاشهای مرحوم آیت الله تهرانی در انتشار آثار علمی امام راحل از زمره اموری است که انشاءالله ذخیره خوبی در پیشگاه خداوند متعال خواهد بود.

اینجانب درگذشت ایشان را به حوزه های علمیه؛ خاندان بزرگوار و برادر معظم شان حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان روحانی و فاضل و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض نموده؛ علو درجات آن مرحوم را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

سید حسن خمینی

 


پیام تسلیت مرکز دارالعرفان
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
انا لله و انا الیه راجعون
 
ارتحال عالم ربانی فقیه عالیقدر حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی را تسلیت عرض نموده و برای روح آن بزرگوار علو درجات را مسئلت می نمایم.
 
موسسه دارالمعارف شیعی
مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان
مؤسسه هدایت

 

پیام تسلیت سردار نقدی
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
گسترش اسلام ناب محمدی و توسعه معنوی و پویایی آموخته‌هایش که امروز جهان را روشنی بخشیده و بیداری ملت‌ها را به ارمغان آورده است، مرهون فداکاری و اخلاص فقهای بزرگواری است که در دوران غیبت ستون‌های خیمه ولایت را استوار داشته و با یاری ولایت فقیه جامعیت اسلام در مسیر حاکمیت قسط را به نمایش گذاشته‌اند و با پیاده‌سازی عملی آن دلهای حق‌طلب را مجذوب ساخته‌اند.
مجتهد بزرگوار، عالم وارسته و استاد برجسته اخلاق بسیجیان، حضرت آیت‌الله حاج شیخ مجتبی تهرانی (رحمت‌الله علیه) مجاهد عظیم‌الشأن و شاگرد امام راحل (علیه‌الرحمه) و یار وفادار امام حاضر از جمله برجسته‌ترین این فقها بودند.
فقیهی پرهیزکار و موعظه‌گر و عالمی عامل که بیان نافذ و عمل مخلصانه‌اش انبوه بسیجیان تهران را پروانه‌وار به گرد منبر او می‌کشاند و موضع خطابه‌اش را پرورشگاه غیورمردان و شیرزنان شهادت‌طلب تبدیل کرده بود به حق پیوست.
تاثر عمیق از رحلت این عالم جلیل‌القدر جز با امید به نشر هر چه بیشتر آثار نورانی و ارزشمند و انتشار افکار متعالی این یاور صادق ولایت قابل تحمل نیست.
تمام عمر در جذبه نورانی حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه‌السلام) زیست و هر منبر خود را به نام مبارک حضرتش آراست و اینک در آستانه اربعین حسینی (علیه‌السلام) به میهمانی حضرتش شتافت.
اینجانب به نمایندگی از خیل عظیم بسیجیان، رحلت ملکوتی این مرجع بزرگوار را به امام عصر (عج) و نائب بزرگوارش حضرت امام خامنه‌ای(دامت برکاته)، مراجع عظام، روحانیون و طلاب گرانقدر بویژه شاگردان و خانواده جلیل القدر (معظم‌له) و عموم مردم شریف به ویژه مردم داغدار تهران تسلیت عرض نموده و شفاعت و همنشینی با سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه‌السلام) برای ایشان مسالت می‌نمایم.


پیام تسلیت محمدرضا باهنر
انا لله و انا الیه راجعون
آیت الله تهرانی فقیه عالی قدر و دانشمند پرهیزگار و استاد برجسته در حوزه اخلاق و عرفان بود.
 
تاثیر عمیق از رحلت این عالم عالیقدر و شاگرد بزرگوار حضرت امام (ره) قابل تحمل نیست.
 
اینجانب رحلت ملکوتی این عالم ربانی را به حضرت ولی عصر (عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای و عموم مردم شریف و مومن ایران و خانواده داغدارش تسلیت عرض نموده و علو درجات آن فقیه سعید را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.
 
محمد رضا باهنر

 

پیام تسلیت کمیسیون فرهنگی مجلس
بسم الله الرحمن الرحیم
  و العلماء باقون ما بقى الدهر، أعیانهم مفقودة وأمثالهم فى القلوب موجودة
 ضایعه بزرگ ارتحال عالم عامل ربانی، عارف صمدانی و معلم اخلاق، حضرت آیت‌الله حاج آقامجتبی تهرانی را به پیشگاه مبارک حضرت امام زمان (ع)، حضرت آیت‌الله العظمی آقای خامنه‌ای (مد ظله العالی)، مراجع عظام، حوزه‏‌های علمیه، خانواده محترمشان و مردم شریف ایران تسلیت عرض می‌‏نماییم.
بی‌شک نقش اساسی این فقیه بزرگوار که در طول عمر با برکت خود در جهت بیداری، بصیرت و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) تلاش فراوان داشته‌‏اند و با تمام وجود مدافع انقلاب اسلامی و محور حاکمیت دینی ولایت فقیه و هادی مردم بودند از یادها نخواهد رفت.
فقدان این عالم ربانی که مصداق «قد اخلص لله سبحانه فاستخلصه» بودند در شب اربعین حضرت امام حسین (ع) ثلمه‌ای به عالم اسلام است.پیام تسلیت دکتر مرتضی تمدن 
 "انا لله وانا الیه راجعون
 رسول اکرم (ص): اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء
 خبردرگذشت مجاهد نستوه ، مروج و پاسدار فرهنگ ناب اهل بیت (ع) و استاد مسلم اخلا ق وعرفان حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی قلب همه مسلمانان و بخصوص شیعیان را جریحه دار کرد.
 روح پاک این محب اهل بیت (ع) سرانجام درشب اربعین حسینی به ملکوت اعلی پیوست و با هجرانش عزاداری امسال اربعین سیدالشهدا (ع) را رنگ وبوی دیگری بخشید.
 اینجانب این ضایعه اسفناک و ثلمه عظیم را به محضر امام عصر(عج) و مقام معظم رهبری مدظله العالی وبیت و دوستداران ایشان به خصوص مردم عزیز و ولایتمدار استان تهران تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن عالم وارسته و ربانی علو درجات مسئلت دارم".

 

هیئت امناء مسجد حسینیه اعظم زنجان
 بسم الله الرحمن الرحیم
 انا لله و انا الیه الراجعون
ضایعه ی بزرگ ارتحال عالم مجاهد و استاد اخلاق حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی رحمت الله علیه را به عموم مسلمانان و بالخصوص مقام معظم رهبری و علماء اعلام و ارادتمندان ایشان و بالاخص به بازماندگان و خاندان و بیت مکرم و معزز این عالم عامل را تسلیت عرض می نماییم.
بی‌شک نقش بزرگ این فقیه بزرگوار که در طول عمر با برکت خود در جهت بیداری، بصیرت و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) تلاش فراوان داشته‌‏اند و با تمام وجود مدافع انقلاب اسلامی و محور حاکمیت دینی ولایت فقیه و هادی مردم بودند از یادها نخواهد رفت.
رحمت و رضوان الهی بر روح پر فتوح آن عالم ربّانی باد.
هیئت امناء مسجد حسینیه اعظم زنجان


حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن انصاری
بسم الله الرحمن الرحیم
انالله واناالیه راجعون
ارتحال ملکوتی عالم جلیل القدر و استاد اخلاق حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی اعلی الله مقامه موجب تاسف و تاثر خاطر گردید.
 درگذشت آن فقید سعید را که در طول عمر پربرکت خویش شاگردان بسیاری در عرصه های علم واخلاق، تربیت و به یادگار گذاشت به پیشگاه حضرت ولی عصر ارواحناله الفداء وبه مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه ،باالاخص اخوی مکرم ایشان حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان فاضل ایشان حجج اسلام آقایان حاج شیخ حسین و حاج شیخ علی و همسر مکرمه ایشان که از اسباط شیخ اعظم انصاری می باشند و بیوت وابسته تسلیت گفته و برای آن عالم ربانی از درگاه الهی علو درجات و برای بازماندگان محترم اجرجزیل و صبر جمیل مسئلت دارم.
الاحقر محمدحسن انصاری
اهواز ـ اربعین ۱۴۳۴هجری قمری


پیام تسلیت استاندار مرکزی
حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی، این مرجع عظیم الشأن که از برجسته ترین شاگردان مکتب فقهی، عرفانی و فلسفی امام خمینی(ره) بود عمری را به تدریس و تربیت و تهذیب نفوس گذراند و اهتمام وافری به اقامه عزای خامس آل عبا و تبیین معارف اسلامی و سلوک عاشورایی داشت.
تقدیر چنان شد که در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان در جوار رحمت بی انتهای الهی عزادار فرزند رسول خدا باشد.
اینجانب این مصیبت را به محضر مقدس بقیة الله الاعظم ارواحنا له‌ الفداه، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه و شاگردان ایشان و همه ملت ایران تسلیت گفته و علو درجات ایشان را از درگاه حضرت حق مسئلت دارم.پیام تسلیت ستاد نمازجمعه تهران
 در آستانه اربعین شهادت حضرت سیدالشهدا(ع)، فقدان فقیهی پارسا آسمانیان را غرق عزا و ماتم کرد؛ او که از تبار پرهیزگاران همچون ملائک مقرب گام بر می‌داشت، می‌رود تا با اوج گرفتن از زمین، عالم ربوبی را با لبیک گفتن به دعوت حق تعالی تجربه کند.
ارتحال جانسوز مرجع عالی قدر حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(رضوان‌الله علیه) موجب تأثیر و تألم فراوان شد.
این استاد اخلاق و عالم وارسته از شاگردان حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی و حضرت امام‌خمینی(ره) بود و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور در صحنه نیروسازی برای انقلاب، همچنان به صورت گمنام و مؤثر به تربیت نیروهای جوان و کارآمد برای انقلاب اسلامی پرداختند.
ستاد نماز جمعه تهران این مصیبت بزرگ و ضایعه جبران ناپذیر را به محضر حضرت ولی‌عصر(عج) نایب بر حقش حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، حوزه‌های علمیه، بیت معزز، ملّت قدرشناس و متدیّن ایران اسلامی تسلیت گفته و از درگاه احدیت برای آن فقیه سعید رحمت واسعه و غفران الهی و برای تمام بازماندگان صبر و اجر مسألت می‌نماید.پیام تسلیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
رسول اکرم(ص): "اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لایسدها شیء"
درگذشت عالم مجاهد، فقیه ربانی، مروج و پاسدار فرهنگ اهل بیت(ع)، استاد مبرز اخلاق و عرفان الهی حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی(ره) موجب تالم و تاثر دوستداران آن بزرگوار شد.
معظم‌له که افتخار تلمذ در محضر رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) را داشتند همواره موید نظام اسلامی و رکن رکین آن یعنی ولایت مطلقه فقیه بودند و در دوران رژیم منحوس پهلوی نیز مجلس درس ایشان مامن و ماوای مبارزان بود که رهنمودهای ایشان الهام‌بخش و روشنگر راه مبارزه برای پیروزی بر طاغوت بود.
ایشان قریب به چهار دهه از عمر مبارک خود را به تدریس اخلاق و نوشاندن جرعه‌های عرفان ناب شیعی به تشنگان معرفت مصروف داشته بودند و مجالس نورانی درس اخلاق ایشان تا آخرین روزهای عمر مبارکشان تداوم داشت.
مجالس درس ایشان، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محل تربیت و رشد چهره‌های انقلابی مومن و متدین بود که بسیاری از آنها منشا خدمات کثیری برای اسلام و انقلاب بوده‌اند.
زهد و تقوا، گریز از زخارف دنیا در عین توجه به مسائل اجتماعی و سیاسی، استمرار فعالیت علمی در حوزه‌های علمیه در طول حیات مبارکشان از ویژگی‌های آن بزرگوار بود و ایشان اسوه و الگوی روحانیت بصیر، شجاع و انقلابی برای روحانیون عصر حاضر است.
ایجاد یک حلقه فکری و معنوی برگرفته از معارف معصومین(ع) و ترویج نظام‌مند و مستمر آن در چند دهه گذشته برای پاسخگویی به نیازها و هدایت نسل جوان و انقلابی از برکات و توفیقات الهی ایشان بود که فقر آن در دوران کنونی احساس می‌شود.
معظم‌له، تایید و حمایت همه جانبه از نظام اسلامی را همواره تکلیف خود می‌دانست و در مواقع حساس به موضع‌گیری موثر و روشنگری می‌پرداخت که یکی از نمودهای بارز آن؛ روشنگری‌های ایشان در فتنه سال 1388 است.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن عرض تسلیت به حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه و بیت آن عالم فقید برای روح ملکوتی این مرجع تقلید جهان تشیع علو درجات را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.

 

پیام تسلیت دکتر قالیباف شهردار تهران
بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثُلٌمَ فی الاسلام ثُلمةً لا یسٌدها شیء
درگذشت فقیه و مرجع والامقام، عالمِ عامل و معلم برجسته اخلاق، حضرت آیت الله العظمی آقا مجتبی تهرانی، یکی از برجسته ترین شاگردان مکتب امام راحل (ره) و از یاران نزدیک ایشان در مبازرات علیه رژیم پهلوی و از یاوران همیشگی رهبر معظم انقلاب، ثلمه ای جبران ناپذیر و خبری ناگوار است. ایشان در طول حیات طیبه خویش، کمر همت به آموختن و آموزاندن و توصیه به،عمل به علم بست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به رغم درخواستهای فراوانی که از ایشان برای قبول مسئولیتهای اجرایی شد، پرورش انسانهای مؤمن و متعهد را وجهه همت خویش قرار داد. خدمات مبارک و برجسته ایشان در حوزه تهران زمینه ساز پرورش نسلی از فرهیختگان و مهذبان حوزوی و دانشگاهی گردید که گرد شمع وجود این فرزانه ارجمند جمع می شدند و از فقاهت، نزاهت و ورع ایشان بهره ها می بردند. در جایگاه شهردار و به نمایندگی از شهروندانِ شهری که این عالم مجاهد در آن می زیست و نیز به عنوان یک شهروندِ متعلم که از فیض وجودی این شخصیت بزرگوار و تأثیرگذار بهره مند شده است، درگذشت ایشان را خدمت حضرت موعود (عج)، مقام معظم رهبری، بیت محترم و عموم شیعیان و علاقمند ایشان تسلیت گفته و از درگاه ایزد منان، علو درجات را برای ایشان و صبر جمیل را برای بازماندگان خواهانم.


پیام تسلیت سردار احمدی مقدم 
اِذا ماتَ العالِمٌ ثَلُمَ فِي الاسلامِ ثُلمَةً فِي الاسلامِ ثُلمَةً لا يَسُدُّها شَيءٌ
هنگامي که عالمي از دنيا رود شکافي در اسلام پديدار مي‌شود که هيچ چيز، آن را به هم نمي‌آورد.
بيت مکرم حضرت آيت الله العظمي شيخ مجتبي تهراني (رحمه الله عليه)
سلام عليکم
با نهايت تأسف و تأثر درگذشت عالم رباني، فقيه وارسته، حضرت آيت الله العظمي شيخ مجتبي تهراني (رحمه الله عليه) را به مقام معظم رهبري، حوزه هاي علميه، مردم شريف ايران اسلامي و آن بيت مکرم تسليت و تعزيت عرض مي‏نمايم.
از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم روح مطهر و وارسته ايشان را با اولياءالله و ائمه اطهار (عليهم السلام) محضور و به تمامي بازماندگان محترم صبر و اجر عنايت فرمايد.
«والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته»
فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران
سرتيپ پاسدار دکتر اسماعيل احمدي مقدم
 

پیام تسلیت مجمع جهانی اهل بیت(ع)
بسم الله الرحمن الرحیم
قال الامام الصادق عليه السلام: «إذا مَاتَ المؤمِنُ الفَقِيهُ ثلمَ فِي الاسلامِ ثُلمَةٌ لا يَسُدّها شَي‏ءٌ ـ هنگامی که یک مؤمن فقیه بميرد، رخنه‏اى در اسلام ایجاد می‏شود كه چيزى آن را جبران نمی‏کند» و قال: «ما مِن أَحَدٍ يَمُوتُ مِنَ المؤمنينَ أَحَبّ إِلَى إبليسَ مِن مَوتِ فَقِيه ـ مرگ هيچ كس نزد شيطان محبوب‏تر از مرگ عالم نيست». (اصول كافى ـ جلد 1 ـ ص :46)
ضایعه ارتحال جانسوز عالم ربّانی، دانشمند گرانسنگ، فقیه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و استاد متخلق اخلاق، «حضرت آیت ا... العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی» موجب تاثر و تأسف همه دوستداران علوم دینی، فرهنگ شیعی و انقلاب اسلامی گردید.
آن عالم بزرگوار که بحق عصاره مکتب علمی و عملی امام خمینی(ره) بود سال‌ها در حوزه‌ علمیه تهران، صاحب کرسی تدریس فقهی و اخلاقی بود و علاوه بر طلاب فاضل، توده مردم و جوانان متدین نیز از مناهل علم و عمل او بهره می‏گرفتند.
رحلت این فقیه صمدانی، اینک و در آستانه اربعین حضرت اباعبدالله الحسین(ع) معنایی جز پیوند عمیق روحی بین آن بزرگمرد با اسوه‏های طاهرینش ـ علیهم السلام ـ ندارد.
اگرچه این حادثه ناگوار، ضایعه‌ای برای حوزه‏های‌ علمیه و جامعه مذهبی تهران است اما ره‏توشه‌ سال‌ها مجاهدت این معلم اخلاق در نشر و ترویج معارف نورانی اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و درس‌ها و کتب سازنده‌ی ایشان فراروی ارادتمندان، شاگردان و جوانان مشتاق قرار دارد.
مجمع جهانی اهل بیت(ع) این ضایعه‌ مؤلمه را به محضر حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب، علمای اعلام، مراجع عظام، حوزه‏های علمیه قم و تهران، فرزندان فاضل، شاگردان و علاقمندان، و بیت محترم آن مرحوم ـ بویژه برادر بزرگوارشان «حضرت آیت ا... حاج آقا مرتضی تهرانی» تسلیت می‌گوید و برای آنان صبر و اجر و برای آن فقید سعید علوّ درجات مسألت می‌نماید.
مجمع همچنین عموم مؤمنین و عاشقان اهل بیت(ع) را برای شرکت در تشییع پیکر این عالم ربانی که فردا همزمان با اربعین حسینی از مدرسه عالی شهید مطهری در تهران برگزار خواهد شد دعوت می‌کند ؛ که «من یعظّم شعائر الله فإنها من تقوی القلوب».
مجمع جهانی اهل بیت(ع)
13 دی ماه 1391
19 صفر المظفر 1434


پیام تسلیت حوزه علمیه تهران
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
اِذَامَاتَ العَالِمَ ثَلَمَ فِی الِاسلامِ ثُلْمَهً لاَیَسُدّها شَیء
حوزه علمیه شیعه بار دیگر با از دست دادن یکی از استوانه های فقاهت و اخلاق به سوگ نشست.
ارتحال جانگداز فقیه اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، استاد بزرگ حوزه های علمیه و معلم اخلاق الهی، مرجع عالی قدر حضرت آیت‌ الله العظمی مرحوم حاج شیخ مجتبی تهرانی را به پیشگاه حضرت بقیة ‌الله اعظم(عج) مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید، علما، فضلا، استادان، مدیران و طلاب حوزه های علمیه و عموم مردم مسلمان و جهان تشیع تسلیت عرض کرده و علو درجات آن بزرگوار را از درگاه حضرت حق خواستاریم.
آن آیت بزرگ الهی در طول عمر پربرکت خویش همواره مظهر علم، ایمان، تقوی، بصیرت و اسوه معنویت آمیخته با آگاهی و روشن ‌بینی و تعهد و مسئولیت اجتماعی به شمار آمده و به‌ خصوص از آغاز انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره) از استوانه‌ ها و تکیه‌ گاه ‌های استوار پیشرفت انقلاب و تحقق نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند.
در ایام اربعین سید الشهدا(ع) بیرقهای عزا برای عالمی که عمر خود را برای احیای دین پیامبر اکر م (ص) صرف کرد و در کنار پرچمهای عزای فرزند گرامیش قرار گرفت، باشد که مورد عنایت و شفاعت آن حضرت واقع شود.
مرکز مدیریت حوزه علمیه تهران ضمن تعزیت و تسلیت مجدد و آرزوی استغراق آن روح ملکوتی در بحر رحمت و رضوان الهی، همگان را به توجه به اهداف مقدس آن عزیز از دست رفته و کسب معنویت بیشتر از آثار سازنده به جا مانده از آن فقیه اخلاقی ووارسته توصیه می ‌کند".
 

پیام تسلیت بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس
درگذشت مجتهدوعالم اخلاق حضرت آیت ا... مجتبی تهرانی درایام اربعین حسینی بسیار حزن انگیز وثلمه ای دردناک است . آن فقید مرد تقوا، علم، بصیرت ، ولایت مدار و از علمای شجاع ،مبارز وشاگرد ممتازروح ا... (ره) بود.
همواره در کنار ولی فقیه زمان خود ومعلم کثیری از شهدای بزرگواردوران هشت سال دفاع مقدس بود.
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ستاد کل نیروهای مسلح ، درگذشت حضرت آیت ا... مجتبی تهرانی را بسیار حزن انگیز و ثلمه ای دردناک می داند وپیام تسلیت خود را محضر مقام معظم رهبری ، فرمانده کل قوا، خانواده آن مرحوم ، حوزه علمیه ، جامعه روحانیت،اساتید دانشگاه،رزمندگان اسلام ومقلدین آن مرحوم اعلام می دارد و علو درجات برای آن فقید از خداوند ارحم الراحمین مسالت می نماید.
 

پیام تسلیت سازمان صدا و سیما
انالله وانااليه راجعون
إذا مات العالم ثلم في الإسلام ثلمة لا يسدها شيء الي يوم ا لقيامة
ارتحال ملكوتي عالم وارسته مرحوم آيت الله مجتبي تهراني(قدس ‌سره ‌الشريف)، كه ساليان پربركت عمر شريفش در اكتساب علم و تقوا و خدمت به اسلام و انقلاب صرف شد مصيبتي عظيم و ضايعه اي ناگوار است. رحلت اين عالم وارسته و استاد برجسته اخلاق را به محضر مبارك حضرت ولي‌عصر(عج)، مقام معظم رهبري، حوزه‌هاي علميه، جوامع مذهبي بويژه جامعه مذهبي تهران و همه ارادتمندان و جواناني كه ساليان متمادي از محضر پربركت و نوراني اين استاد فرهيخته اخلاق بهره برده اند تسليت عرض نموده، از آستان حضرت حق، مغفرت و رضوان و رحمت واسعه‌ و حشر با صلحا و ابرارش را براي آن مرحوم مسئلت مي‌نمائيم.
 

پیام تسلیت مرکز اسلامی هامبورگ
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
رحلت عالم ربّانی، معلم اخلاق و استاد بزرگ حوزه‏های علمیه تهران حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی را به پیشگاه اقدس حضرت بقیة الله الاعظم(عج)، مقام معظّم رهبری(مدّ ظله العالی)، مراجع بزرگوار شیعه، علمای اعلام، حوزه‏های علمیه، شیفتگان سلوک اخلاقی و عرفانی و همه علاقه‏مندان آن بزرگوار، تسلیت و تعزیت عرض می‏نمایم.
آن بزرگوار یکی از مفاخر حوزه‏های علمیه بودند که سالها عهده دار کرسی تدریس سطوح عالی و خارج فقه و اصول بوده و طلاب و فضلای بسیاری از محضرشان، کسب علم، حکمت، معرفت و ادب نموده اند. ایشان معلم بزرگ اخلاق و عرفان و سرچشمه فیوضات معنوى فراوانی بوده و کلام معطرشان راهنماى اندیشه و عمل ره جویان و سالکان، خصوصا نسل جوان بود.
از درگاه خداوند متعال براي آن فقيد سعيد علوّ درجات و حشر با ائمه طاهرین(ع) و اولیای الهی و براي بیت شریف ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می نمایم.
 

پیام تسلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
در پی ارتحال عالم ربانی، استاد اعظم اخلاق و معلم پارسا حضرت آیت الله مجتبی تهرانی(ره)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای درگذشت جانسوز ایشان را تسلیت و تعزیت گفت.
به گزارش سپاه نیوز؛ در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در ایام اربعین حسینی و پاسداشت حماسه عاشورا، رحلت عالم مجاهد، پاسدار فرهنگ اهل بیت(ع)، استاد برجسته اخلاق و عرفان الهی حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی (ره) که بیش از 4 دهه از عمر با برکت خود را به تدریس اخلاق و عطش تشنگان معرفت پرداخت، دوستداران فقاهت و روحانیت شیعه را موجب گردیده است.
این اطلاعیه افزوده است: آیت الله تهرانی(ره) یکی از یاران صدیق و وفادار انقلاب اسلامی و سرچشمه خیرات و برکات ارزنده ای برای مکتب اسلام بود و در سالیان متمادی با تلاش و جدیت در ترویج علوم آل محمد(ص) کوشید و مجالس درس ایشان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محل تربیت و رشد چهره های انقلابی، مومن و ولایت مدار بود که حافظه تاریخی ملت ایران درخشش آنان در صحنه های خدمت به اسلام و انقلاب به ویژه 8 سال دفاع مقدس را گواهی می دهد.
در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: آن روحانی ارجمند تائید و حمایت همه جانبه از نظام اسلامی و تبعیت از ولایت فقیه را همواره تلکیف خود می دانست و در مقاطع حساس به روشنگری و موضع گیریهای موثر برای پیشبرد اهداف و آرمانهای سترگ انقلاب و اسلام عزیز می اندیشید و تقارن ارتحال آن روحانی پارسا و جلیل القدر با ایام اربعین حسینی بی تردید نشان از روح بلند و معنوی و ارادت بالای ایشان به خاندان عصمت و طهارت(ع) و دلدادگی به سید و سالار شهیدان حسین بن علی(ع) دارد.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان بیانیه خود با تسلیت این مصیبت جانکاه به حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مردم دیندار و قدرشناس ایران اسلامی، حوزه های عملیه، دوستداران این استاد فقید و همچنین بیت مکرم و داغداران آن بزرگوار و درخواست علو درجات آن فقید سعید از خداوند متعال تاکید کرده است: آیین وداع و تشییع پیکر مطهر آیت الله مجتبی تهرانی(ره) در اربعین حسینی بار دیگر شکوه و عظمت پیوند مستحکم امت اسلامی با عاشورا و روحانیت اصیل، انقلابی، مخلص و خادم به اسلام و مسلمین را در معرض جهانیان قرار خواهد داد.
 

پیام تسلیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه ای ارتحال حضرت آیت الله حاج شیخ آقا مجتبی تهرانی را تسلیت و تعزیت گفت.
در پی ارتحال ملکوتی عالم عامل و عارف کامل حضرت آیت الله حاج شیخ آقا مجتبی تهرانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه ترحیمی این ضایعه تاسف بار و ثلمه بزرگ را محضر مبارک حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری(مدظله)، آیات عظام، علمای اعلام، جامعه بزرگ روحانیون، بیت مکرم ایشان و به همه شاگردان و ارادتمندان و مستفیضان از نفس گرم و قدسی آن عالم روحانی و ملت بزرگ و شهید پرور ایران اسلامی و تمامی مسلمین تسلیت و تعزیت گفت.
در این اطلاعیه ترحیم آمده است: ضایعه اسف بار و غم انگیز ارتحال عالم عامل ربانی، فقیه مجاهد و دوستدار و عارف واصل مرحوم آیت الله حاج شیخ مجتبی تهران در آستانه ایام اربعین حسینی بار دیگر ایران اسلامی را غرق در عزا و ماتم کرد.
امروز، ایران اسلامی در سوگ از دست دادن بزرگی از سلسله جلیل عالمان دین و عارفان وارسته و اساتید مبارز اخلاق سیاهپوش شد و با فقدان بزرگی از شاگردان مکتب امام صادق (ع) در ماتم نشست و رخت عزا پوشید.
حضرت آیت الله حاج شیخ آقا مجتبی تهرانی که سالیان متمادی عمر شریف خویش را در راه اصلاح جامعه اسلامی و تربیت شاگردانی ممتاز صرف نموده بود، پس از عمری مجاهدت، اخلاص، تزکیه و تهذیب نفس، روح قدسی ایشان به ملکوت اعلی پیوست.
ایشان که خود از شاگردان مکتب نورانی حضرت امام جعفر صادق (ع) و تربیت یافته در مکتب عاشورایی حضرت امام حسین (ع) بود، زهد و تقوی، علم و بصیرت، ساده زیستی و اخلاق اسلامی را یک جا در درون خود پرورش داده و خدمات ارزشمندی را به جامعه اسلامی ایران و حوزه های علمیه ارائه دادند.
انقلاب اسلامی ایران در آستانه سی و چهارمین بهار پیروزی خود و در عزیمت شکوهمند به سمت قله های رفیع عزت و افتخار یار و یاوری مخلص و فداکار و ماجدی نستوه و خستگی ناپذیر را از دست داد.
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ضمن اعلام تسلیت ارتحال این عالم عارف فقید؛ برای روح ملکوتی آن عالم ربانی طلب رحمت و مغفرت واسعه الهی و برای سایر بازماندگان و همه ارادتمندان و مستفیضان از نفس گرم قدسی ایشان و به ویژه برای بیت مکرم و خاندان محترم شان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نماید.
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ملت بزرگ به ویژه مردم شریف و قدرشناس تهرانی دعوت می کند تا با حضور پرشور و معنوی خود در مراسم تشییع پیکر آن عالم ربانی و استاد اخلاق که با اقامه نماز توسط مقام معظم رهبری بر پیکر ایشان "از ساعت 8 صبح" فردا پنج شنبه چهاردهم دی ماه همزمان با اربعین حسینی در مدرسه عالی شهید مطهری (واقع در میدان بهارستان تهران) همراه خواهد بود و همچنین مراسم ترحیم شرکت کرده و از مقام رفیع علمی و معنوی ایشان تجلیل و برای روح ملکوتی حضرتشان علو درجات را از آستان احدیت مسالت نموده و بار دیگر با آرمان های والای انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری تجدید میثاق کنند.
 

پیام تسلیت حوزه علمیه خواهران سراسر کشور
«و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله»
درگذشت عالم ربانی، معلم اخلاق مرحوم حضرت آیت‌الله مجتبی تهرانی که عمری طولانی را در خدمت به اسلام و مسلمین و مذهب حقه اهل بیت علیهم السلام و حوزه‌های علمیه دینی به ویژه حوزه علمیه تهران سپری و طلاب و فضلای بسیاری از محضرش بهره‌مند شدند، ثلمه‌ای جبران ناپذیر است.
این عالم ربانی، عمر شریف خود را در راه کسب علوم دینی و ترویج و گسترش معارف و فرهنگ اسلامی سپری نمود و طلاب و فضلا و جوانان بسیاری از مکتب درس اخلاق او بهره بردند.
حضرت آیت‌الله تهرانی عمر پربرکت خویش را صرف احیای دین و تبیین و نشر احکام و معارف نورانی الهی کرد و شاگردان زیادی از محضر او سیراب گشتند و بدون تردید طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه برادران و خواهران به ویژه حوزه علمیه تهران خدمات این عالم مجاهد را از یاد نخواهند برد.
حوزه‌های علمیه خواهران این ضایعه بزرگ را به محضر حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی، بیت مکرم و معزز ایشان و تمامی پویندگان راه اخلاق و فضیلت و پژوهندگان فقه جعفری تسلیت می‌گوید و برای آن عالم فرهیخته و مجاهد علو درجات از خداوند منان مسئلت دارد.

 

 پیام تسلیت جمعیت طلاب انقلاب اسلامی

بسمه تعالی
العالم حی و ان کان میتا
ضایعه سنگین و دردناک ارتحال جانگداز استاد اخلاق و عالم ربانی حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی رحمت الله علیه بار دیگر قلب حضرت حجت عجل الله فرجه، رهبر انقلاب، علما و متدنین را داغدار کرد. خیل عظیم جوانان مومن که هر ساله در این ایام منتظر افاضات حضرت استاد بودند در آستانه اربعین حسینی باید غم فقدان استاد خویش را نیز تحمل کنند.
آن فقید سعید که در پرتو عمل به معارف قرآن و آموزه‌های عترت طاهرین علیهم السلام به معانی کمال نایل آمدند در پرتو آن رواق معرفت جان جوانان طلبه و دانشجو را با طهارت دل و طهارت نفس مطهر خویش می‌ساخت که روغن چنین چلچراغی فکر و اندیشه مریدان و ارادتمندان ایشان را در فتنه‌ها از آسیب محفوظ و مصون نگه داشت و بی‌تردید فقدان ایشان ثلمه‌ای در کیان علم و اخلاق است که حقیقیتا لا یسدها شی را در پی خواهد داشت.
بی‌شک تهران گنجینه‌ای گرانقدر از علم و عمل و تقوا و بصیرت را از دست داده است که بدیلی برای آن یافت نمی‌شود.
حوزه علمیه تهران جای مرجع بزرگواری را میان خود خالی می‌بیند که رایحه حضرت امام خمینی(ره) را داشت، آقا مجتبی هم مباحث و هم ردیف شخصیتی مانند شهید آقا مصطفی بود که امام(ره) او را امید آینده اسلام می‌دانست؛ در آستانه اربعین حسینی یکی از امیدهای اسلام دار فانی را وداع گفت و در جنت اعلی به دیدار استاد و مرید خویش حضرت امام(ره) شتافت.
او که سال‌ها سلوک عاشورایی را برای مومنین ترسیم می‌نمود، در اربعین عاشورا به مقصد مطلوب رسید و حضرت امام حسین علیه السلام  را ملاقات نمود. زندگی ساده و سراسر نور و ولایت‌مداری او می‌تواند الگوی کاملی برای طلاب و روحانیون امروز باشد و آثار علمی به جای مانده از ایشان منشا بالندگی و برکات فراوانی در حوزه علمیه و برای طلاب خواهد بود.
جمعیت طلاب انقلاب اسلامی ارتحال این مرجع تقلید جهان تشیع، عالم وارسته، فقیه نامدار و اصولی نامور، شاگرد گرامی حضرت امام(ره) و استاد معزز اخلاق را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه، رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای(حفظه الله)، مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه و به خصوص حوزه علمیه تهران و طلاب و مومنین تسلیت عرض کرده و از عموم مردم شریف و بازاریان و طلاب تهران دعوت می‌نماید با حضور گسترده در مراسم تشییع پیکر پاک و مراسم بزرگداشت ایشان ادای دینی به خدمات غیرقابل جبران این عالم فرزانه داشته باشند


بسم الله الرحمن الرحيم
أحسن الله عزاءكم،وعظم الله أجركم، إنا لله وإنا إليه راجعون وجزاءه الله بالجنة مع أهل البيت عليهم السلام
من اخوكم مصطفى زماني الجزائري
في اسبانيابسمه تعالی
مؤسسه اسلامی امام مهدی (عج) به نمایندگی از جامعه شیعیان ایتالیا، ارتحال ملکوتی عالم گرانقدر، حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی را به حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع تقلید ،حوزه‌های علمیه، بیت شریف آن عالم فقید و عموم شیعیان جهان تسلیت عرض نموده و برای روح ملکوتی این مرجع عالیقدر عالم تشیع علو درجات را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.
با احترام مؤسسه اسلامی امام مهدی (عج)-ایتالیا     محضر شریف بیت مکرم و معزز مرحوم حضرت آیت الله حاح آقا مجتبی تهرانی(ره)
إذا ماتَ عالِمٌ ثَلُمَ فِی الإسلامِ ثُلمَهً لا یَسُدُّها شَیءٌ
آنگاه كه عالمی از دنیا رود شكافی در اسلام پدیدار می شود كه هیچ چیز آن را به هم نمی آورد.ا
رتحال ملکوتی عارف کامل، عامل برکات آسمانی، مصداق بارز و استاد شاخص اخلاق حمیده مرحوم آیة الله حاج شیخ آقا مجتبی تهرانی رحمة الله علیه را به محضرمقدس حضرت بقیة الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف )مقام معظم رهبري و حوزه‌هاي علميه، جهان تشيع، وبیت مکرم ایشان تسلیت عرض می نمایم.درگذشت این استاد اخلاق که راهنمای اندیشه و عمل ره جویان و سالکان طریق معرفت بودند، ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای حوزه‌های علمیه و جامعه روحانیت و جامعه ایران اسلامی به ویژه ارادتمندان و جوانانی که از مجالس پرفیض و درسهای سازنده بهره مند می شدند‌ ، خواهد بود.بدون شک عمر با برکت این عالم فرزانه که در راستای نشر معارف گهربار اهل البیت در حوزه های علمیه صرف گردید موجب سعادت ابدی و نیل به حیات طیبه خواهد گردید .را به حوزه‌هاي علميه، جهان تشيع، مقام معظم رهبري وبیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و واز خداوند منان برای آن فقیه شیعه بهترین پاداش صالحان و همجواری با ائمه اطهار را آرزومندیم .
تولیت و مدیر عامل مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(علیهم السلام) اصفهان حاج سید حسین رضازاده
16 دی ماه 1391
 یا ایتها ‌النفس ‌المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی
درگذشت فقیه عارف و مجاهد سالک حضرت آیة‌الله‌العظمی حاج­آقا مجتبی تهرانی را به خانواده محترم، شاگردان، ارادتمندان ایشان و همه امت مسلمان تسلیت عرض مي‌نمايم. این مرجع عظیم­الشأن عمری را به تدریس، تربیت و تهذیب مشتاقان گذراند. جلسات درس اخلاق و تفسير قرآن ايشان چشمه زلال معرفت بود كه جوانان بسياري را سيراب مي‌نمود.
غم فقدان این استاد بزرگوار همواره بر دل‌هاي شاگردانش سنگيني خواهد نمود. از خداوند متعال براي معظم‌له علوّ درجات را مسئلت می‌نمایم.
علي‌اكبر افضليان
رييس دانشگاه صنعت آب و برق (شهيد عباسپور)